A napelem rendszereket nemcsak márka, és műszaki paraméterek, hanem működési elv alapján is lehet csoportosítani. Ebben a blogbejegyzésben bemutatjuk Neked, hogy mi a különbség az egyes típusok között, milyen előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek ezek a rendszerek. Így a Vidéki Otthonfelújítási Program során már nem lesz kérdés, hogy melyiket válaszd!
A hálózatra visszatápláló rendszer
A lakosság körében ezt a rendszert tekinthetjük a legelterjedtebb megoldásnak. A napelemrendszer nemcsak gazdaságos, hanem egyszerű is, így méltán szeretik sokan. Működési elve alapján akkor lehet használni a napelem által megtermelt energiát, amikor a termelés zajlik. Ebből egyenes ágon következik, hogy keletkezik többlet és hiány a termelés és fogyasztás ingadozása miatt. Míg a többletet – ahogy a neve is mutatja – a hálózatra táplálja vissza, addig a fellépő hiányt is ezzel orvosolja. Ha 2025-ben – akár a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében – telepítesz napelemrendszert, akkor bruttó elszámolás alapján történik az elszámolás.

Minden hálózattal kapcsolatban álló napelemrendszerhez engedély szükséges. Ebben, és minden egyéb papírozásban – például a Vidéki Otthonfelújítási Program dokumentációjában – fordulj bizalommal a Solarmania szakértőihez!
Szigetüzemű napelemrendszer – a hálózattól távol
Ha a Vidéki Otthonfelújítási Program támogatási összegét tanya vagy hálózattól távol található épületre történő telepítésre szeretnéd fordítani, akkor nem biztos, hogy érdemes kiépíteni egy csatlakozás. Azon felül, hogy drága, sokszor hetekig-hónapokig elhúzódhat a munkálat, ami a napelem pályázat esetén nem előnyös. Viszont egy áram nélküli épület számára talán a szigetüzemű napelemrendszer lesz a legjobb választás. A rendszer működése egy akkumulátoron alapul, itt tárolja a megtermelt áramot egészen a felhasználásig. Viszont, ha kifogy az akkumulátor, akkor szükség lehet egy kiegészítő áramforrásra, például egy generátorra. Ehhez a rendszerhez nincs szükség engedélyre, viszont költsége magasabb az akkumulátor ára miatt.

Hibrid üzemű rendszert választasz a Vidéki Otthonfejlesztési Program keretében?
A hibrid napelemrendszer a két korábbi rendszer ötvözete. A hálózattal kapcsolatban áll, mégis rendelkezik külön akkumulátorral, melyben gyűjti a megtermelt energiát. Így akkor is a termelt áramot fogyaszthatod, amikor nem süt a nap – de attól sem kell félned, hogy „elfogy” az áram, hiszen bármikor vételezhetsz a hálózatról is. Ennek működése alapvetően automatikus, tehát a háztartás folyamatos áramellátás alatt van. Természetesen léteznek ma már olyan okosvezérlők, melyekkel kedved szerint módosíthatod.
Ahhoz, hogy a Vidéki Otthonfelújítási Program támogatási összegére sikeresen pályázz, vedd igénybe a Solarmania ingyenes napelem pályázati tanácsadását! Mi garantáljuk, hogy Te leszel az egyik sikeres pályázó!